Ako vybrať aku vŕtačku a skrutkovač?

Aku vŕtačka aj aku skrutkovač sú nevyhnutnými nástrojmi každého profi remeselníka, ale nestratia sa ani doma. Keď dôjde na vŕtanie alebo uťahovanie a povoľovanie skrutiek, dokážu pridať na zručnosti, šetria náš čas a silu. Čas strávený nad výberom si ušetrite prečítaním nášho radcu Ako vybrať aku vŕtačku a aku skrutkovač.

Aku vŕtačka aj aku skrutkovač sú nevyhnutnými nástrojmi každého profi remeselníka, ale nestratia sa ani doma. Keď dôjde na vŕtanie alebo uťahovanie a povoľovanie skrutiek, dokážu pridať na zručnosti, šetria náš čas a silu. Čas strávený nad výberom si ušetrite prečítaním nášho radcu Ako vybrať aku vŕtačku a aku skrutkovač.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať aku vŕtačku a aku skrutkovač

Akú aku vŕtačku

Aku vŕtačka je určená primárne na vŕtanie do dreva a kovu. Aku vŕtačka s príklepom je vhodná aj na vŕtanie do muriva. Stále sa však bavíme skôr o prácach menšej náročnosti a rozsahu. Akumulátor dovoľuje iba obmedzený výkon.

Väčšinu aku vŕtačiek tiež využijete celkom dobre pri skrutkovaní. Ich konštrukcia a funkcia však nemusia byť tejto činnosti dokonale prispôsobené.

Aku vŕtačkyModely s príklepom

Aký aku skrutkovač

Aku skrutkovač je naopak pre túto činnosť ideálna. Je ľahký a obratný, preto sa s ním dostanete aj do horšie prístupných miest. Využijete ho zakaždým, keď na vás čaká veľké množstvo skrutiek.

Model, ktorý kombinuje aku vŕtačky a aku skrutkovače, teda vlastnosti oboch prístrojov sa nazýva aku vŕtací skrutkovač. Umožňuje vŕtanie, uťahovanie aj skrutkovanie. Výnimkou nie je ani aku skrutkovač s príklepom.

Aku skrutkovačeModely s príklepomAku vŕtacie skrutkovače

Aku vŕtačka a aku skrutkovač podľa parametrov

Otáčky

Okrem max. počtu otáčok za minútu je dôležitou informáciou počet rýchlostí. Jednorýchlostné stroje ponúkajú iba jednu rýchlosť na skrutkovanie a vŕtanie. Dvojrýchlostné vŕtačky disponujú dvoma rýchlosťami.

Buď sú vhodné pre rôzne typy materiálu, alebo je jedna vhodná na skrutkovanie a druhá na vŕtanie. Profesionálne prístroje vyššej triedy môžu prekvapiť aj viacerými rýchlosťami.

Vŕtanie do tvrdých materiálov zásadne uľahčí príklep, pomocou ktorého ľahšie rozrušíte vŕtaný materiál. Pozor dajte pri dutých tehlách. Do tých naopak vŕtajte vždy iba bez príklepu, kvalitným vrtákom a jednoduchým tlakom ruky, inak polámete široké okolie vrtu a znížite tým pevnosť tehly.

Pevné murivo zdoláte s príklepom a zodpovedajúcim kvalitným vrtákom. Platí, že čím kvalitnejší vrták, tým ľahšie preniká do materiálu. Výrobca tiež vždy udáva maximálny priemer vrtáka do rôznych materiálov, ten nikdy neprekračujte. Pre časté vŕtanie do panelu sú určené vŕtačky s pneumatickým príklepom alebo vŕtacie kladivá.

Krútiaci moment

Je udávaný v Nm (newtonmeter) a určuje, ako komfortne sa vám bude zavŕtavať skrutka do materiálu. Rôzne výkonné prístroje majú daný krútiaci moment v intervale od cca 4 do 110 a viac Nm.

U vŕtačiek bývajú udávané 2 hodnoty - pre mäkký a pre tvrdý skrutkový spoj. Tvrdý spoj sa týka skrutkovania do kovu bez pérovej podložky na skrutke. Pri mäkkom spoji sa jedná o skrutkovanie do mäkkého materiálu (napr. dreva) alebo do kovu cez perovú podložku. Stretnete sa aj s funkciou plynulého rozbehu a plynulého nastavenia otáčok.

Ergonómia

Prístroje majú obvykle tvar pištole, preto venujte pozornosť tomu, či rukoväť dobre sedí v ruke. V kontaktnej zóne by malo byť mäkké a protišmykové gumové opláštenie. To pomôže tlmiť rázy a otrasy prenášané do dlane pri intenzívnej práci. Povrch plášťa by mal byť zdrsnený, aby sa vŕtačka v dlani nešmýkala. Prezrite si tiež, či sú ovládacie prvky pohodlne dostupné. Dobre vyvážený nástroj postavený na rovnú plochu nepadá, pričom neexistuje rozlíšenie na prístroje pre ľavákov a pravákov.

Nastavenie otáčok sa deje pootočením krúžku na hlavicu pred začatím práce. Samotný spínač je umiestnený pod ukazovákom, rovnako ako spúšť pištole. Ovládanie je teda úplne intuitívne a nezávislé na dominantnej ruke. Problém by mohol nastať pri prepínači spätného chodu. Ten býva umiestnený na ľavej strane hlavice, niekedy priamo na dosah palca pravej ruky, pre ľaváka teda „cez ruku”.

Hmotnosť

Závisí na veľkosti akumulátora. Najmenšie aku skrutkovače vážia okolo 300 g, aku vŕtačky potom cca 1 kg. Aj to je dôvod, prečo nie je vhodné kupovať za každých okolností výkonnejší prístroj, pokiaľ ho skutočne nevyužijete. Dlhšia práca s ťažkou aku vŕtačkou je potom zbytočne namáhavá.

Niektorí výrobcovia ponúkajú prídavné rukoväte na uchopenie vŕtačky obojručne. To zvyšuje presnosť práce a pomáha eliminovať únavu rúk.

Príklepové vŕtaniePlynulé nastavenie otáčokSpätný chod

Časti prístroja

Akumulátor

Typy akumulátora

  • Nikel-kadmiový (NiCd) akumulátor patrí medzi galvanické články. Ponúka pomerne nízku kapacitu, ale je spoľahlivý aj pri nízkych teplotách. Je odolný voči hlbokému vybitiu.

  • Nikel-metal hydridový (NiMh) akumulátor disponuje až dvojnásobnou kapacitou a nižšou cenou. Zle znáša nízke teploty.

  • Lithium-iontové akumulátory (Li-Ion) tvoria absolútnu väčšinu medzi ponúkanými produktmi. Akumulátory Li-Ion nemajú pamäťový efekt, majú vysoké napätie, dochádza u nich iba k zanedbateľnému samovoľnému vybíjaniu a majú dlhú životnosť. Nevýhodou je zlá znášanlivosť úplného vybitia.

Napätie a kapacita akumulátora

Napätie akumulátora je najdôležitejším parametrom pre výkon prístroja. Pohybuje sa v rozmedzí od 3,6 V do 36 V. Tie s najnižším napätím sú určené iba na skrutkovanie. Pre jednoduchú orientáciu, aká „silná“ je aku vŕtačka alebo aku skrutkovač, platí jednoduchá rovnica: čím vyššie napätie akumulátora, tým vyšší výkon.

Kapacita akumulátora určuje, ako dlho je prístroj schopný pracovať do vybitia. V našej ponuke nájdete súpravy s viacerými akumulátormi, ktoré zabránia nežiaducim pauzám v práci spôsobeným nutným dobíjaním. Aku vŕtačka a 2 batérie sú skrátka železnou istotou.

Obľúbené sú tieto modely:

Nabíjačka

Dobíjanie trvá bežne až niekoľko hodín. Čas závisí od veľkosti dobíjacieho prúdu a kapacity akumulátora. Rýchlonabíjačky môžu skrátiť čas nabíjania až na cca 50 min, preto dobíjajú vyšším prúdom. Prístroj však musí byť s rýchlonabíjaním kompatibilný.

Nabíjačka je obvykle súčasťou balenia. Originálnu nabíjačku je možné tiež dokúpiť. Pre prístroje rovnakej značky vám obvykle stačí 1 aku kompatibilný so všetkými prístrojmi, čím výrazne znížite náklady na vybavenie dielne.

Motor

Výhodou klasických elektromotorov je nízka cena a pomerne vysoký výkon. Na hobby alebo len príležitostné využitie sú ideálne. Pri dlhšej a často opakovanej činnosti sa ale zahrievajú, čo limituje ich výkon a po čase je nutná výmena opotrebovaných uhlíkov.

Trendom sú tzv. bezuhlíkové motory (bezkefové / bezkomutátorové). Tieto motory nevyužívajú na prenos elektriny uhlíky, teda odpadá nutnosť ich pravidelnej výmeny. Okrem jednoduchšej údržby spočíva ich výhoda v dlhšej životnosti.

Neprehrievajú sa, majú nižšiu spotrebu, vydržia dlhšiu prácu na jedno nabitie akumulátora a v neposlednom rade sú aj menšie. Zatiaľ sú však stále pomerne drahé, čo znamená, že ich nájdete predovšetkým v profesionálnych aku vŕtačkách.

Príslušenstvo

Vlastné skrutky a vrtáky, tzv. bity, sa dodávajú samostatne, alebo častejšie v celých súpravách. Nástroje v hlavici sa dajú vymieňať. Upínajú sa do skľučovadla pomocou tzv. rýchloupínania, teda bez potreby použitia špeciálneho kľúča.

Bity

Vrtáky

Rady na záver

Jednoduchým pootočením dvoch prstencov na hlavici. Tým sa povolia alebo utiahnu klieštiny, ktoré nástroj držia. Skľučovadlá majú priemer od 1 do 13 mm. Väčšinou s každým nástrojom kúpite sadu príslušenstva - skrutkovačov a vrtákov vhodnej veľkosti. Pokiaľ ale chcete aku vŕtačku či aku skrutkovač na použitie rôznych vrtákov, vyberte nástroj s premenlivým priemerom skľučovadla v čo najväčšom rozptyle.

Pokiaľ vidíte, že sú prachom zanesené otvory, ktorými motor nasáva vzduch, prach vysajte a udržujte prístroj v čistote. Žiadna iná údržba nie je potrebná. Pri klasických elektromotoroch je potrebné časom meniť opotrebované uhlíky, ktoré odporúčame nakupovať v autorizovaných predajniach.

Staršie aku vŕtačky začnú byť po čase hlučnejšie, svištia alebo pískajú, čo je známka toho, že potrebujú premazať vazelínou priamo určenou pre vŕtačky. Pokiaľ to konštrukcia dovoľuje, zložte vonkajší kryt, kde pravdepodobne uvidíte usadeniny odpadanej starej vazelíny. Tie odstráňte a pohyblivé časti namažte novou vazelínou. Hriadeľ motora a ložiská sa ale mažú špeciálnym olejom, ktorého typ predpisuje výrobca. Často bývajú uzavreté v nerozoberateľnej schránke. Tu je potom na rade autorizovaný servis.